Agent

zabbix

Agent

Agent


 

عامل نرم افزاری چیست؟


 

در علم کامپیوتر، Agent ها یا همان عامل‌های نرم‌افزاری بخشی از یک نرم‌افزار هستند که جهت کمک به کاربر یا نرم‌افزاری دیگر در چارچوب روابط واسطه‌ای کار می‌کنند. در واقع کاربران به عامل‌ها همانند یک واسط ، قدرت تصمیم گیری برای این که در هر زمان چه اقدامی باید صورت بگیرد را واگذار میکنند.

 

عامل نرم افزاری زبیکس


 

عامل نرم افزاری زبیکس با هدف مانیتور کردن منابع و نرم افزارهای محلی سیستم ها طراحی شده است. وظیفه عامل زبیکس جمع آوری اطلاعات و ارسال آن به سرور زبیکس برای پردازش های آتی است. عامل های زبیکس به علت فراخوانی های داخلی سیستم، از کارآمدی بالایی بر خوردار است.

علاوه بر پشتیبانی از Agent توسط این سیستم مانیتورنگ به  علت اینکه گاهی ممکن است امکان استفاده از Agent روی تمام سیستم های یک سازمان به هر علتی مقدور نباشد این سیستم تعداد زیادی از قابلیت های اصلی مانیتورینگ را به صورت Agent Less و بدون نیاز به Agent ارائه می نماید.

طراحی این سیستم به گونه ای است که می تواند بسیاری از سرویس های اصلی مانند Web Server, FTP, SSH,SMTP, IMAP, POP و بسیاری از سرویس های خاص دیگر را بدون نیاز به Agnet و یا دیگر روش های مانیتورینگ، کنترل نموده و نتیجه را تجزیه و تحلیل نماید.