همه چیز را مانیتور کنید

کارایی

مانیتورینگ کارایی سی پی یو، حافظه، شبکه، فضای دیسک، و پردازشها میتواند به آسانی با عامل نرم افزاری zabbix که برای پلتفرم های ویندوز، یونیکس و لینوکس موجود هست میسر گردد. این عامل نرم افزاری به صورت پردازش مستقل نوشته شده و نیازی به محیطهای خاص مانند dot NET و یا جاوا برای اجرا شدن ندارد.

vmware-esxi
مانیتورینگ VMware

مانیتورینگ VMware اجازه مانیتور کردن مشخصات و آمار مربوط به نصبهای VMware vCenter , vSphere که به منظور مجازی سازی سیستم استفاده میشوند را به شما میدهد. zabbix میتواند با سیستم “جستجوی عمیق” خود به صورت اتوماتیک تمامی سیستم های مجازی VMware را تشخیص داده و برای هرکدام از آنها میزبانی برای مانیتور کردن ایجاد کند.

توضیحات بیشتر

مانیتورینگ دیتابیس

دیتابس یکی از ستونهای اصلی آی تی در دهه های اخیر است. بندرت شرکتهایی وجود دارند که حتی یک دیتابیس هم نداشته باشند. آنها اطلاعات مهم از جمله اطلاعات مربوط به امور مالی، مشتریان و کارمندان خود را در دیتابیس نگهداری میکنند. zabbix توانایی مانیتور کردن کوچکترین جزئیات دیتابیسها ی MySQL, PostgreSQL,Oracle و SQL Server را دارد.

db
توضیحات بیشتر

network-eq
تجهیزات شبکه

zabbix از پروتکل SNMP پشتیبانی میکند، که اکنون میتوان گفت در تمامی تجهیزات شبکه مانند سویچ ها و روتر ها وجود دارد. بنابراین zabbix میتواند با مانیتور کردن و برنامه ریزی ظرفیت شبکه با تهیه اطلاعات مربوط به بکارگیری شبکه، سی پی یو ، حافظه و وضعیت پورتها نقش بزرگی در مدیریت شبکه داشته باشد. به عبارت دیگر zabbix توانایی مانیتور هر دستگاهی مانند تجهیزات شبکه، منابع ذخیره سازی، سیستمهای سرمایشی و سیستمهای برقی که از پروتکل SNMP استفاده میکند را دارد.


مانیتورینگ بدون عامل نرم افزاری

علاوه بر پشتیبانی از Agent توسط این سیستم مانیتورنگ به علت اینکه گاهی ممکن است امکان استفاده از Agent روی تمام سیستم های یک سازمان به هر علتی مقدور نباشد این سیستم تعداد زیادی از قابلیت های اصلی مانیتورینگ را به صورت Agent Less و بدون نیاز به Agent ارائه می نماید. طراحی این سیستم به گونه ای است که می تواند بسیاری از سرویس های اصلی مانند Web Server, FTP, SSH,SMTP, IMAP, POP و بسیاری از سرویس های خاص دیگر را بدون نیاز به Agnet و یا دیگر روش های مانیتورینگ، کنترل نموده و نتیجه را تجزیه و تحلیل نماید.

team

customize
سفارشی سازی

فکر میکنید بعضی از داده ها شدیدا خاص بوده و نیاز به مانیتورینگ سفارشی سازی شده دارد؟ ساختار پویا و امکان سفارشی کردن zabbix این امکان را به شما میدهد که zabbix را برای هر محیطی و برای گرفتن هر داده ای از سیستمهای مربوط به امور مالی، سیستمهای کنترل محیطی و حتی دستگاههای غیر طبیعی پژوهشی آماده کنید. هیچ محدودیتی در زبان بر نامه نویسی برای zabbix وجود ندارد، شما میتوانید از Shell، Perl، Python و یا هر چیز دیگری استفاده کنید.


مانیتورینگ سرورهای جاوا

zabbix از نسخه ۲ خود، یک مولفه جدید با نام Zabbix Java Gateway را به سیستم خود اضافه کرده است که در نوع خود، از اهمیت فراوانی برخوردار است. این ویژگی که به زبان Java نوشته شده و به ZABBIX اضافه شده است، امکان مانیتور کردن نرم افزار های مبتنی بر Java را از طریق تکنولوژی JMX یا Java Management Extensions ایجاد می نماید. بدین صورت که ZABBIX درخواست مورد نظر از طریق ارسال JMX Counter مناسب به سمت Zabbix Java Gateway ارسال می نماید و Zabbix Java Gateway جواب ها را بدون نیاز به هیچ نرم افزار دیگری از نرم افزارهای مبتنی بر Java دریافت کرده و به سمت سرور ارسال می نماید.

java

ws
وب سرویسها

دیتا بیسها مهم و عالی هستند ولی مانیتور کردن یک دیتابیس به تنهایی نشان از کار کردن سرویس های ما نیست. امروزه اکثر کارهای شرکتهای بزرگ از طریق وب سایت و یا برنامه تحت وب انجام میپذیرد. برای اطمینان از کارایی این سرویس، zabbix به صورت داخلی از مانیتورینگ وب پشتیبانی میکند. با استفاده از این امکان شما میتوانید مراحلی که zabbix هنگام آنالیز داده ها باید انجام دهد را تعیین کنید. این امکان به آسانی اجازه مانیتور کردن دسترسی، مدت زمان پاسخگویی و سرعت دانلود وبسایت ، فروشگاه، ویکی و یا سیستم پشتیبانی آنلاین را به شما میدهد.


مانیتورینگ سخت افزاری

کی از ویژگی های منحصر به فرد سیستم مانیتورینگ Zabbix امکان مانیتورینگ سخت افزاری می باشد. بدین معنا که برای این نوع از مانیتورینگ، سیستم Zabbix برای جمع آوری اطلاعات از سخت افزارهای دارای قابلیت IPMI هستند، نیاز به هیچ واسطی نداشته و می تواند به صورت مستقیم با سخت افزار ارتباط برقرار کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت نماید. در نتیجه اطلاعاتی مانند درجه حرارت ، سرعت فن ، وضعیت هارد دیسک و … به راحتی و بدون نیاز به سیستم عامل قابل دریافت است. این ویژگی این امکان را به مدیران مانیتورینگ می دهد که حتی در مواقعی که سیستم عامل غیر فعال شده و یا خاموش است ، اطلاعات مورد نیاز را از دستگاه مورد نظر دریافت کند و حتی می تواند تحت شبکه و مستقل از سیستم عامل یک دستگاه را روشن و یا خاموش نماید.

hw