ویژگی های جدید ZABBIX 3.0

چه چیزی در Zabbix 3.0 جدید است؟

بالاخره Zabbix دلخواه و مورد انتظار با مجموعه ای از ویژگی های جدید اینجاست. بیایید به صورت سطحی نگاهی به این ویژگی ها داشته باشیم. بیشتر از همه منتظر کدام ویژگی بودید؟

 

طراحی دوباره ی WEB Interface :

شکل ظاهری Zabbix 3.0 با طراحی مدرن تری به بازار آمده است، مناسب تر و آسان تر برای استفاده. در نسخه جدید، UI به دلیل پیشرفت زیادی که در چندین مورد ایجاد شده، واضح تر شده است. به عنوان مثال، قسمت Users به دو قسمت Users Group  و Users تقسیم شده است. علاوه بر این تغییرات جزئی مانند تغییر در فونت و سایز، Frontend را به سمتی که سبک تر و کاربرپسند تر است، هدایت می کند.

 

1

 

باتوجه به ظاهر مدرن تری که Zabbix 3.0 دارد، شما امکان انتخاب Theme های زیادی را دارید: Original Theme  درحال حاضر Theme پیش فرض است، اما شما ممکن است از  Stylish Dark هم خوشتان بیاید.

 

2

 

رمزگذاری ارتباطات و احراز هویت بین اجزای Zabbix:

رمزگذاری ترافیک بین تمام اجزای Zabbix (سرور، پراکسی ها، Agent ها و دستورات Command-line) باعث محافظت از Data و عدم از دست رفتن آن میشود.
رمزگذاری همچنین امکان احراز هویت را فراهم میکند، یعنی اجزایی که Certificate معتبر یا Pre-shared Key دارند، می توانند در ارتباطات نقش داشته باشند.
احراز هویت به صورت متقابل انجام میشود، درست همانند زمانی که Agent با سرور Zabbix ارتباط برقرار می کند و Certificate آن توسط سرور بررسی می شود، Agent هم می تواند به گونه ای تنظیم شود که صادرکننده Certificate سرور و موضوع آن را بررسی کند.

 

3

 

رمزگذاری اختیاری است و می تواند به صورت انفرادی بر روی Proxy یا Agent اعمال شود. به عنوان مثال: در سیستم شما ممکن است مجموعه ای از  Agent به صورتی تنظیم شده باشند که ارتباطات شان با سرور Encrypt شده باشد و بقیه  Agent ها ارتباط عادی با سرور برقرار کنند.

 

4

 

کاربرانی که علاقه ای به رمزگذاری ندارند می توانند از Zabbix مانند قبل استفاده کنند. برای رمزگذاری نیازی به باز کردن پورت جدید بر روی فایروال نیست، ارتباطات رمزگذاری شده و رمزگذاری نشده هردو از یک پورت مشترک استفاده می کنند.

 

Forecasting و پیش بینی Trend:

پیش بینی مشکلات قبل از وقوع آنها، درZabbix 3.0 به واقعیت تبدیل شده است.
برای جلوگیری از اینکه برنامه ها از کمبود Storage رنج نبرند، Zabbix چنین اتفاقی را پیش از وقوع می تواند پیش بینی کند و هشدار دهد. پس می توان به موقع و قبل از وقوع چنین اتفاقی، میزان Storage را افزایش داد، در نتیجه آسیب جدی به سیستم وارد نخواهد شد.
رفتار یک سیستم مانیتور شده در آینده بر اساس اطلاعات قبلی آن سیستم قابل تشخیص است. به علاوه اینکه میتوان فاصله زمانی مناسب و Forecast horizon انتخاب کرد.

 

5

 

 

مانیتورینگ میزان استفاده از CPU به ازای هر Process یا کاربر به صورت جداگانه:

با آیتمی به نام “proc.cpu.util” که در پلت فرم های Solaris و Linux موجود است، در نسخه جدید Zabbix  امکان مانیتور کردن عملکرد CPU یک Process و یا گروهی از Process ها که توسط فردی خاص اتفاق افتاده است، فراهم شده است. به عنوان مثال می توانید تمام Process های یک کاربرسیستمی به نام john را جدا از بقیه با این آیتم “proc.cpu.util[,john]” بررسی کنید.

 

6

 

 

7

 

 

بهبود عملکرد:

بهینه سازی History Cache:

موضوع مورد بحث سرعت پردازش اطلاعات Cache شده میباشد. در صورتی که نسبت آیتم ها در Cache به Value آنها بالا باشد، سرعت بازیابی Cache بالا میرود. به همین نسبت اگر نسبت آیتم ها به Value آنها از مقدار کمی برخوردار باشد، برای بازیابی اطلاعات و پردازش، تعداد Slot های بیشتری در حافظه درگیر میشوند.

 

در نسخه ی جدید، ساختار داخلی History Cache ها تغییر یافته است. هنگامی که یک سرور با سیل اطلاعاتی که به سمتش میاید مواجه میشود، History Syncer ها در کمترین زمان ممکن به تحلیل اطلاعات Cache شده می پردازند. همچنین با اضافه شدن History Index Cache که وظیفه نگهداری Index ها را دارند، زمان پردازش به حداقل رسیده است. علاوه بر این برای مانیتور Index Cache ها در نسخه جدید، این آیتم zabbix[wcache,index,<mode>] تعبیه شده است.

 

8

 

در مثال بالا شما 8 History Syncer میبینید که در حال پردازش 500 هزار Value برای 100 آیتم است.

Action Caching:

در Zabbix 3.0، Action ها و شرایط آنها در تنظیمات Cache ذخیره می شوند و نیازی به Query گرفتن از Database نیست. این ویژگی برای سهولت کار در پیاده سازی های بزرگ و کار با تعداد بسیار زیادی Action و Event به وجود آمده است.

 

 

9

 

اجرای یک آیتم در یک زمان مشخص:

در گذشته اگر شما نیاز داشتید چیزی را یکبار در روز چک کنید نمی توانستید ساعت و یا دقیقه ی چک کردن را تعیین کنید. چک کردن ممکن بود در شب و یا عصر انجام شود و شما هیچ کنترلی بر روی این اتفاق نداشتید. در نسخه ی جدید Zabbix شما می توانید فواصل زمانی اجرای یک آیتم را تعیین کنید.
به عنوان مثال هنگامی که می خواهید کامپیوترهای شرکت خود را مانیتور کنید و در زمانی خارج از ساعات کاری تمایلی به دریافت هشدار از طرف Zabbix ندارید.
پس با زمان بندی فواصل می توانید مشخص کنید که یک آیتم فقط در روزهای هفته و در ساعات کاری چک شود.

 

10

 

 

در مثال بالا چک کردن آیتم هر 5 دقیقه (m/5) از 9 صبح تا 6 بعدازظهر (h9-18)، درهمه ی روزهای کاری (wd1-5)، به این صورت: 9:00 , 9:05 , 9:10 , … انجام میشود.

 

 

11

 

Map ها و Screen ها و Slide Show های خصوصی:

Zabbix 3.0 ازMap ها و Screen ها و Slide Show های خصوصی با قابلیت Share کردن آنها با کاربران دیگر و گروه های کاربری پشتیبانی میکند.
در نسخه ی جدید Zabbix ساخت و مدیریت  Mapها و  Screenها و  Slide Showها به کاربران معمولی بدون اجازه ی Admin داده شده است. به عنوان مثال در عکس زیر میبینید که یک Map  با Unique Rights برای مدیریت آن ساخته شده است.

 

12

 

حالا به راحتی می توان تنظیمات را تغییر داد و کاربران جدیدی را اضافه کرد تا به Map دسترسی داشته باشند.

 

13

 

 

14

 

پشتیبانی از فرآیندهایEscalator  چندگانه:

فرآیندهایEscalator در Zabbix مسئولیت فرآیندهای  Actionها را برعهده دارند. در پیاده سازی های بزرگ، تعداد Action ها می تواند زیاد باشد و یک فرآیند Escalator توانایی کنترل این حجم بالا را نداشته باشد. نتیجه ی این اتفاق می تواند در تاخیر برای فرستادن Notification ها نشان داده شود. در Zabbix 3.0 توانایی تعیین بیش از یک فرآیند Escalator برای اجرا شدن به سرور اضافه شده است که در فایل تنظیمات سرور Zabbix قابل تنظیم است. برای مثال:

StartEscalators=3

 

15

 

 

در این مثال،  before نشان دهنده ی یک فرآیند Escalator و after نشان دهنده ی 4 فرآیند Escalator است.

 

لینک شدن به   Applicationها براساس Discovery Rule ها:

برای کمک به گروه بندی منطقی آیتم هایی که از  Prototypeها توسط Low-level discovery (LLD) ساخته شده اند، از این به بعد این امکان وجود دارد که آیتم های Discovery شده را به Application هایی اختصاص دهیم که براساس مقادیر  macroهای LLD هستند. همچنین گزینه ای برای ساختن Application Porotype درتعریف Item Prototype وجود دارد.

 

 اجرای اجباری Housekeeper:

فرآیند Housekeeper در سرور Zabbix مسئولیت پاک کردن Data های قدیمی از Database را برعهده دارد. اگر Data ی زیادی برای پاک کردن وجود داشته باشه، ممکن است به منابع زیادی نیاز باشد. این اتفاق ممکن است بر روی فرآیندهای دیگر Zabbix که در حال انجام وظایف مهمتری هستند تاثیر منفی بگذارد.

 

در نسخه جدید Zabbix، امکان ازکار انداختن روش های اتوماتیک Housekeeper اضافه شده است که از طریق فایل تنظیمات سرور Zabbix قابل تنظیم است:

HousekeepingFrequency=0

 

اجرای فرآیند Housekeeper به صورت دستی نیز توسط  Command-line انجام قابل اجرا است:

zabbix_server -R housekeeper_execute

 

اجرای سرویس های Zabbix در Foreground:

در نسخه جدید Zabbix امکان اجرای سرویس Zabbix در Foreground با استفاده از سوئیچ –f (–foreground) در محیط Command-line ایجاد شده است. در این حالت در صورتی که نیاز به نمایش Log های مربوط به Zabbix را در صفحه نمایش داشته باشیم، فقط کافی است مقدار گزینه LogType در فایل تنظیمات Zabbix را به Console تغییر دهیم.
از دیگر مزایای این سرویس می توان به آسان و در دسترس پذیر بودن قابلیت Dockerizing اشاره کرد که به عنوانیکی از ویژگی های
Zabbix قابل ذکر است.

 

Dependency های بین Trigger Prototypeها:

Triggerهای وابسته بهم ، قسمتی از قابلیت های Zabbix محسوب میشوند. برای مثال اگر شما تصمیم به مانیتور کردن یک Host که در پشت یک روتر واقع شده بپردازید، علاقه ای به گرفتن هشدار درباره host در صورتی که روتر Down شده است ندارید.
تا قبل از ورژن 3.0 این قابلیت برای Trigger Prototype ها وجود نداشت. در ورژن 3.0 این ویژگی قابل دسترس است. به عنوان مثال، برای مانیتور کردن فضای خالی به صورت Discovery در Disk Device ها،  می توانید Trigger هایی با Threshold های متفاوت داشته باشید.

 

 

16

 

 

17

 

 

Discovery سرویس های Windows:

برای داشتن روش مستقیم مانیتور کردن سرویس های  Windowsو اینکه آیا یک سرویس مشخص درحال اجراست یا نه، و همین طور فهمیدن اسم سرویس ها بدون Log in شدن به سرور، Zabbix آیتم جدیدی را در قسمت Low-level Discovery معرفی می کند به نام: “service.discovery”.

 

18

 

با این قابلیت  Zabbixبه راحتی می توانید به صورت اتوماتیک سرویس های Windows را شناسایی کنید و با استفاده از Prototype ها برای مانیتور کردن وضعیت هر سرویس، آیتم و Trigger تعریف کنید. سرویس های ویژه و مورد نظر خود را نیز می توانید با regexp  فیلتر کنید.

 

19

 

20

 

 

پشتیبانی از SMTP  Authentication:

در گذشته سرور Zabbix فقط از طریق ارتباط با پورت 25 یک سرور SMTP  و بدون رمزگذاری و Authentication می توانست Email Alert  ارسال کند. در نسخه جدید، امکان رمزگذاری و Authentication در هنگام تنظیم Email Alert ها وجود دارد.

 

21

 

 

Exportو Import کردن Value Mapها:

Value Map ها را از این به بعد می توانید به صورت جداگانه Export و یا Imort کنید. علاوه بر این امکان Export گرفتن از Host  ها  و Template ها به همراه Value Map تنظیم شده بر روی آنها تحقق یافته است. همچنین زمانی که Value Map را Import می کنید، امکان ساخت و به روز رسانی Value Map از xml وجود دارد.

 

22

 

مواردی که ذکر شد، تمامی امکانات اضافه شده در Zabbix 3.0 نیست و بیش از 50 ویژگی دیگر هنوز باقی است.

همین امروز Zabbix3.0 را امتحان کنید!
در صورت نیاز به دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با تغییرات اعمال شده در Zabbix3.0 می‌توانید به قسمت Release Notes در سایت Zabbix مراجعه نمایید.
جهت پاسخ‌گویی به پرسش های خود در رابطه با Zabbix3.0 و نیز نحوه نصب و یا فرآیند Upgrade کردن آن با ما تماس بگیرید.
همچنین جهت استفاده از خدمات بروز رسانی سیستم مانیتورینگ Zabbix می‌توانید به صفحه خدمات بروز رسانی مراجعه نمایید.