سوالات متداول مانیتورینگ شبکه

جهت مشاهده پاسخ سوالات متدوال، بر روی سوال کلیک کنید.

– آیا ZABBIX توانایی مانیتورینگ تمام تجهیزات تحت شبکه را دارد؟
سیستم مانیتورینگ Zabbix به عنوان یکی از سیستم های جامع مانیتورینگ از روش های بسیار متنوعی جهت جمع آوری اطلاعات استفاده می نماید که این امر توانایی سیستم مانیتورینگ Zabbix را در پوشش طیف وسیعی از تجهیزات شبکه به شدت افزایش داده است. از جمله روش های جمع آوری اطلاعات در سیستم مانیتورینگ Zabbix می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • Zabbix Agent
 • SNMP Agent
 • SNMP Trap
 • Zabbix Agentless Monitoring
 • ODBC
 • CURL
 • JMX Agent
 • WMI Query
 • Custom Commands
– سرور ZABBIX روی چه سیستم عاملهایی نصب میشود؟
سیستم عامل هایی که سرور Zabbix می تواند روی آنها نصب و راه اندازی گردند به شرح زیر می باشند:

 • Linux
 • FreeBSD
 • OpenBSD
 • HP-UX
 • Mac OS X
 • Solaris
 • AIX
 • Novell Netware
 • SCO Open Server
 • Tru64/OSF
– ZABBIX AGENT برای چه سیستم عامل هایی وجود دارد؟
یکی از مهمترین ویژگی های سیستم مانیتورینگ Zabbix قابلیت پشتیبانی از تمام سیستم عامل های روز دنیا جهت نصب Agent بر روی آنها می باشد. بدین معنا که جهت نصب Agent بر روی سرورهای شبکه هیچ محدودیتی از لحاظ نوع سیستم عامل های پشتیبانی شده وجود نداشته و شما می توانید به راحت ترین شکل ممکن فارغ از نوع سیستم عامل نسبت به نصب و راه اندازی Agent بر روی تمام سیستم عامل های سازمان و یا شبکه خود اقدام نمایید. در زیر لیستی از سیستم عامل هایی که می توان Zabbix Agent را بر روی آنها نصب کرد ارایه شده است:

 • Windows(All)
 • Linux
 • FreeBSD
 • OpenBSD
 • NetBSD
 • HP-UX
 • Mac OS X
 • Solaris
 • AIX
 • Novell Netware
 • SCO Open Server
 • Tru64/OSF
– آیا ZABBIX میتواند شرایط محیطی مانند رطوبت،دما و یا فشار هوا را نیز مانیتور نماید
سیستم مانیتورینگ Zabbix با استفاده از سنسور هایی که جهت کنترل رطوبت و دما و نیز درجه فشار محیط به کار می روند می تواند نسبت که کنترل و مانیتورینگ شرایط محیطی اقدام نماید.
– آیا ZABBIX توانایی مانیتورینگ محیطهای مجازی را دارد؟
یکی از ویژگی های کاربردی سیستم مانیتورینگ Zabbix بخش Vmware Monitoring می باشد که با استفاده از این ویژگی می توان کنترل کاملی بر روی بستر هایی که از این تکنولوژی استفاده می نمایند داشت.
علاوه بر این سیستم مانیتورینگ Zabbix می تواند از طریق Low-level Discovery به صورت خودکار تمام Hypervisor های Vmware و نیز Virtual Machine های ایجاد شده را شناسایی نموده و تمام تنظیمات مورد نظر را بر روی آنها اعمال نماید.
یکی دیگر از محیط های مجازی سازی که امروزه استفاده از آن رو به افزایش می باشد محیط HyperV می باشد که سیستم مانیتورینگ Zabbix می تواند به صورت کامل تمام ویژگی های Hypervisor و نیز VirtualMachine های این بستر مجازی سازی را نیز مانیتور نماید.
علاوه بر این سیستم مانیتورینگ Zabbix قابلیت یکپارچگی با بستر های مجازی سازی دیگر نظیرKVM, Xen را نیز دارا می باشد.
– چگونه میتوان از طریق ZABBIX ، سخت افزارهای سیستم ها را مانیتور کرد؟
در صورتیکه سخت افزار مورد نظر جهت مانیتورینگ از استاندارد IPMI پشتیبانی نماید سیستم مانیتورینگ Zabbix می تواند اطلاعاتی نظیر درجه حرارت – ولتاژ فن – وضعیت دیسک ها و … را مستقیما از سخت افزار مورد نظر دریافت نموده و با تشخیص یک رخداد پیش از وقوع آن زمان خاموشی سیستم ها را کاهش داده و کارایی را افزایش دهد.
علاوه بر این سیستم مانیتورینگ Zabbix می تواند در زمان بروز یک رخداد از طریق اجرای دستورات IPMI در بستر شبکه نسبت به روشن و یا خاموش کردن تجهیزات شبکه اقدام نماید.
– آیا میتوان از طریق ZABBIX روی وبسایتهای سازمان کنترل و نظارت داشت؟
سیستم مانیتورینگ Zabbix این امکان را به مدیران NOC , SOC یک سازمان می دهد که موارد مختلفی از جمله Response Time, سرعت Download و در دسترس بودن یک وب سایت را مورد نظارت و ارزیابی قرار دهند. موارد گفته شده تنها بخشی از قابلیتهای Web Monitoring می باشد که در سیستم Zabbix به صورت Built-in موجود می باشد.
ZABBIX این امکان را به کاربران می دهد که بتوانند تمام صفحات وب سایت را به صورت جداگانه کنترل نماید، تا جایی که می تواند در صفحاتی که نیاز به Login دارند، با وارد کردن Username , Password به آن صفحات وارد شده و وضعیت آنها را تحلیل نماید.
– ZABBIX چگونه اطلاعات را نگهداری میکند؟
سیستم مانیتورینگ Zabbix جهت نگهداری اطلاعات در بازه های زمانی طولانی و نیز استفاده مجدد از این اطلاعات جهت ایجاد گزارش های مختلف از پایگاه های داده بسیار پرقدرتی نظیر Oracle, Postgresql,Mysql, MariaDB, DB2 و نیز Sqlite استفاده می نماید. تنوع Database های ذکر شده باعث می شود که بتوان سیستم مانیتورینگ Zabbix را در شبکه های بسیار متنوع نصب و راه اندازی نمود.
– ZABBIX چه دیتابیس هایی را مانیتور میکند؟
Oracle, Postgresql, Mysql, Sqlserver, Mariadb از جمله Database هایی هستند که ZABBIX می تواند آنها را مانیتور نماید.
– ZABBIX چگونه باعث کاهش هزینه های اجرایی سازمان میشود؟
سرور مانیتورینگ ZABBIX این امکان را به سازمان ها می دهد که در عین افزایش میزان در دسترس بودن اطلاعات و سرویس ها و تجهیزات سازمان و نیز افزایش سطح کارایی آنها بتواند با اعمال سیاست های پیشگیرانه قبل از وقوع یک حادثه مدیران سازمان را مطلع ساخته و به نوعی با جلوگیری از آسیب دیدن تجهیزات و اطلاعات حیاتی سازمان را در کاهش و صرفه جویی درهزینه های تحمیلی یاری نماید.
– ZABBIX برای شبکه های گسترده و بزرگ چه راه حل هایی ارائه میکند؟
سیستم مانیتورینگ Zabbix این قابلیت را دارد که به صورت متوسط ۱۰۰۰۰۰ دستگاه را به صورت همزمان روی یک سرور مانیتور نماید. این عدد شاید برای بسیاری از سازمان ها کاملا مناسب باشد ولی برای برخی از سازمان ها نیاز به مانیتور شدن تعداد بیشتری از ۱۰۰۰۰۰ دستگاه می باشد. برای حل این مشکل Zabbix اقدام به ارائه راه حلی تحت عنوان طراحی توزیع شده و لایه ای نموده است. در این طراحی به ازای مجموعه ای از Client ها یک سرور خاص (Proxy) در نظر گرفته می شود که اطلاعات را از Client ها دریافت کرده و پس از پردازش آن برای سرور مرکزی ارسال می نماید. در نتیجه با استفاده از این نوع طراحی می توان به هر میزان که نیاز باشد از سرورهای Proxy استفاده گردد و عملا نگرانی از بابت تعداد Client ها وجود نخواهد داشت.
در این نوع طراحی علاوه بر امکان کنترل تعداد زیادی از تجهیزات و سرویس ها به صورت همزمان، امکان دسته بندی مناطق مانیتورینگ و مدیریت هرچه بهتر آنها بر اساس هر Proxy نیز به سیستم مانیتورینگ اضافه می شود.
استفاده بهینه از پهنای باند ارتباطی بین مرکز و شعبات نیز در این حالت از طراحی جزء یکی از مهمترین مزایای این نوع از طراحی می باشد. چرا که در این حالت به جای اینکه هر کدام از تجهیزات جداگانه اطلاعات آماری خود را به سمت سرور مرکزی ارسال نمایند ، همه این اطلاعات در اختیار Proxy قرار گرفته و در نهایت از طریق یک Connection به سمت سرور مرکزی ارسال می گردد.
لذا این امر علاوه بر کاهش پهنای باند مصرفی و نیز کاهش تعداد Connection هایی که در هر زمان باید از طریق سرور مرکزی کنترل گردد، این امکان را برای مدیران شبکه سازمان ایجاد می نماید که بتوانند از طریق اعمال سیاست های امنیتی خاص، نسبت به ارتقاء سطح امنیت بستر ارتباطی بین مرکز و شعبات اقدامات لازم را صورت دهند. از جمله به کارگیری Firewall ها که باید پورت های مجاز در آنها تعریف و به کار گرفته شود.
– تفاوت بین ZABBIX و دیگر سیستم ها مانند OPManager و SolarWinds چیست؟
سیستم های مانیتورینگ SolarWinds و OPManager از جمله بهترین سیستم های مانیتورینگ روز دنیا می باشند. به شکلی که بسیاری از مدیران شبکه و نیز مسولین مانیتورینگ سازمان ها استفاده از این سیستم ها را جهت مانیتورینگ تجهیزات خود به سیستم های دیگر ترجیح می دهند.
نکته مهم در رابطه با این سیستم ها در مقایسه با Zabbix این است که در واقع حوزه فعالیت آنها و نقش آنها در شبکه کاملا با Zabbix متفاوت می باشد و از این نظر شاید مقایسه این سیستم ها با Zabbix امری اشتباه به نظر آید. بدین صورت که اساسا طراحی سیستم مانیتورینگ Zabbix به شکلی است که علاوه بر شبکه ها و یا سازمان های کوچک بتواند شبکه ها و یا سازمان هایی با مقیاس های گسترده را پوشش دهد. لذا تنوع روش های جمع آوری اطلاعات – تعدد سیستم عامل های پشتیبانی شده از طرف Zabbix – تنوع روش های اعلام هشدار- شناسایی هوشمندانه تجهیزات و یا سرورهای تحت شبکه – طراحی توزیع شده جهت پوشش مقیاس های بسیار گسترده – امکان ایجاد کلاسترهای وسیع جهت پوشش ترافیک سنگین اطلاعاتی – امکان گسترش و سفارشی سازی سیستم – مقیاس پذیری راحت و نیز بسیاری موارد دیگر در جهت پوشش نیازهای متنوع کاربران در حوزه مانیتورینگ شبکه و تجهیزات در نظر گرفته شده است.
علاوه بر این در ایران متاسفانه استفاده از سیستم های مانیتورینگ ذکر شده دارای موانع و مشکلاتی است که شاید مهمترین مشکل آن تحریم باشد. این در حالیست که بحث پشتیبانی از یک نرم افزار مانیتورینگ در سطح گسترده شاید جزء ضروریاتی باشد که مدیران شبکه در ایران به خاطر بحث تحریم از آن محروم هستند. در این شرایط شرکت سدید آفرین با همکاری شرکت Zabbix و دریافت نمایندگی رسمی در ایران و خاورمیانه از این شرکت سعی کرده تا نقش خود را در کاهش تاثیرات تحریم ها در این حوزه ایفا نماید.