نرم افزار مانیتورینگ ترافیک شبکه

این قابلیت به‌زودی افزوده خواهد شد

همزمان با افزایش تولید نرم افزارها و سرویس های تحت شبکه و یا اینترنت و نیز استقبال روز افزون کاربران در سطوح مختلف از این نوع سرویس ها و نرم افزارها، یکی از دغدغه های موجود در بسیاری از شرکت ها و سازمان ها، کنترل و مدیریت پهنای باند مصرفی می باشد. اینکه در زمان اوج مصرف بدانیم چه کسی، در چه زمانی، از کدام بخش شبکه، با استفاده از کدام نرم افزار و به چه میزان از پهنای باند شبکه را مصرف کرده است یکی از موثرترین راه کارهایی است که در جهت مدیریت پهنای باند یک شبکه به کمک مدیران شبکه خواهد آمد.

 

توصیف نیاز ها و مشکلات درون شبکه:

همانطور که پیش تر ذکر شد، با رشد روز افزون تولید و ارائه سرویس هایی که در بستر شبکه داخلی و یا اینترنت قابل استفاده هستند و استقبال گسترده کاربران از این نوع از سرویس ها، کنترل و مدیریت پهنای باند به شکلی که منجر به استفاده بهینه از پهنای باند اختصاصی یک سازمان گردد، برای مدیران امری ضروری به نظر می رسد.

در جهت رسیدن به یک روش بهینه در جهت مدیریت موثر و کارامد پهنای باند و ترافیک یک شبکه،  مدیران شبکه و یا مسولین یک سازمان باید بتوانند اطلاعات جزیی تری از شبکه سازمان خود داشته باشند که بر اساس آن نسبت به تصمیم گیری و رفع مشکلات موجود اقدام نمایند. به صورت کلی مواردی که عدم اطلاع از آنها مشکلاتی را در جهت تصمیم گیری و مدیریت موثر مدیران شبکه در رابطه با پهنای باند و نیز ترافیک شبکه ایجاد می نمایند عبارتند از:

1- کاهش چشمگیر پهنای باند:

  • عدم کنترل روی میزان ترافیک
  • مشکل در لینکهای ارتباطی
  • عدم دسترسی به اشتراکات شبکه
  • عدم دسترسی به سرویسهای تحت شبکه

2- عدم برآورد صحیح نیازهای شبکه:

  • سرورها
  • سرویسها
  • تجهیزات شبکه
  • QoS

راه حل:

به منظور حل مشکلات ذکر شده،  شرکت های تولید کننده تجهیزات شبکه امکاناتی را درون تجهیزات خود تعبیه نموده اند که از طریق آنها بتوان به اطلاعات ذکر شده دستیابی پیدا نمود.

پروتکل Netflow یکی از بهترین امکاناتی است که در ابتدا شرکت سیسکو جهت کنترل ترافیک شبکه در روترهای خود پیاده سازی نمود و پس از آن شرکت های دیگر نیز نسبت به پیاده سازی این سیستم درون تجهیزات خود اقدام نمودند که بخشی از این شرکت ها به همراه نام محصول آنها ذکر شده است:

 

 

سامانه SACO Analyzer :

شرکت سدید آفرین با در اختیار داشتن دانش و تجربه بالا در زمینه مانیتورینگ شبکه های کامپیوتری  پیشرفته، اقدام به تولید نرم افزار تحلیگر ترافیک شبکه SACO Analyzer نموده است. نرم افزار SACO Analyzer با استفاده از برترین تکنولوژی های روز دنیا و با بهره گیری از استاندارد های Netflow-9 و IPFIX از سازمان جهانی IETF در زمینه جمع آوری داده های ترافیک شبکه تولید شده است.

این سامانه به شکلی طراحی شده است که می تواند نقش Collector و Analyzer را یکجا ایفا نموده و در نهایت با ارائه گزارشات کاربردی از ترافیک شبکه، مدیران شبکه را یاری رساند.

با توجه به تخصص اصلی شرکت سدید آفرین در زمینه سیستم های لینوکسی و یونیکسی، این سامانه نیز بر روی سرورهای لینوکسی و یونیکسی قابل پیاده سازی می باشد که این خود در افزایش کارایی و بهینه سازی سیستم بسیار موثر است. علاوه بر این شرکت سدید آفرین نسخه قابل نصب این سامانه بر روی سیستم عامل ویندوز را نیز جهت استفاده کاربرانی که به لینوکس و یونیکس تسلط ندارند ارائه نموده است.

بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا در طراحی نرم افزار و نیز استفاده از بهترین و به روز ترین بسترها جهت تولید و توسعه نرم افزار، در این سامانه فعالیت در بهترین وضعیت از نظر کارایی را برای SACO Analyzer به ارمغان آورده است.

سامانه SACO Analyzer جهت تحلیل ترافیک شبکه امکانات ویژه ای را به مدیران شبکه ارائه نموده است که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد: