آموزش زبیکس

زبیکس چیست؟

سیستم مانیتورینگ ZABBIX یکی از قوی ترین و شناخته شده ترین سیستم‌های مانیتورینگ در دنیا می‌باشد که از سال 2001 اولین نسخه آن به بازار عرضه شده و تا امروز به عنوان یکی از سیستم‌های پیشرو در صنعت مانیتورینگ شبکه و نرم‌افزارها، نسخه‌های بسیاری را روانه بازار نموده است.

ZABBIX یک نرم‌افزار عالی در سطح سازمانی است که برای مانیتورینگ دسترسی و کارایی زیرساخت‌های IT به کار می‌رود. با ZABBIX تقریبا هیچ محدودیتی در جمع آوری اطلاعات از شبکه وجود ندارد. سیستم مانیتورینگ شبکه ZABBIX یک سرویس مانیتورینگ کارآمد است، به طوری که می‌تواند در لحظه ده‌ها هزار سرور، ماشین مجازی، و تجهیزات شبکه را به طور هم‌زمان مانیتور کند.

ZABBIX از پروتکل SNMP پشتیبانی میکند، که اکنون میتوان گفت در تمامی تجهیزات شبکه مانند سویچ ها و روتر ها وجود دارد. بنابراین ZABBIX میتواند با مانیتور کردن و برنامه ریزی ظرفیت شبکه با تهیه اطلاعات مربوط به بکارگیری شبکه، سی پی یو ، حافظه و وضعیت پورتها نقش بزرگی در مدیریت شبکه داشته باشد. به عبارت دیگر ZABBIX توانایی مانیتور هر دستگاهی مانند تجهیزات شبکه، منابع ذخیره سازی، سیستمهای سرمایشی و سیستمهای برقی که از پروتکل SNMP استفاده میکند را دارد.

برگزارکننده دوره

شرکت سدیدآفرین به عنوان تنها نماینده رسمی زبیکس در ایران اقدام به برگزاری اولین دوره های آموزش زبیکس به زبان فارسی نموده است. این دوره ها شامل 4 دورهZabbix Specialist ، Zabbix Professional ، Zabbix Expert و webinar های دوره ای برای پاسخ به سوالات و رفع اشکالات افرادی که از زبیکس استفاده می‌کنند است.

لازم به ذکر است که در پایان هر دوره به افراد Certified مخصوص هر دوره داده می‌شود.

بهترین و کاربردی ترین دوره آموزش زبیکس

آموزش های زبیکس به گونه ای طراحی شده است تا در کوتاه ترین زمان ممکن، دانش این سیستم از بهترین متخصصین در زمینه زبیکس به آموزش دیدگان منتقل شود. این آموزش ها تمامی جوانب زبیکس شامل مجموعه اصطلاحات تخصصی، عناصر موجود، عملکردها، قوانین (Protocol) داخلی و تنظیمات High Availability برای مانیتورینگ توزیع شده را پوشش می دهد. در دوره های آموزشی که شامل تکالیف تمرینی زیادی هستند، هر یک از آموزش دیدگان، نرم افزار زبیکس را به تنهایی نصب و تنظیم خواهد کرد، دستگاه های مختلف را جهت مانیتورینگ آماده می کند و رخدادهای پیچیده مانیتورینگ رابرطرف می کند.

روش‌های شرکت در دوره‌های آموزشی زبیکس

در محل شما

راحت‌ترین راه جهت یادگیری زبیکس، آموزش در محل شما می باشد. تنها کافی است یک اتاق با یک پروژکتور، صفحه‌ی نمایش و اینترنت داشته باشید. در این حالت شما می توانید تمامی دوره‌های آموزشی زبیکس را با هم و به صورت یکجا داشته باشید. مهم‌ترین مزایای آموزش در محل به شرح زیر است:

 • محتوای دوره می‌تواند دقیقا براساس نیازهای شما برگزار شود.
 • موارد مشخص و حساس امنیتی شرکت شما می‌تواند در طول دوره مورد بحث قرار بگیرد.
 • آموزش در محل شما موجب صرفه‌جویی در زمان و هزینه شما می‌شود.
 • انتخاب زمان‌بندی جلسات آموزشی می‌تواند منعطف باشد.

نکته: این روش فقط مخصوص دانشجویانی است که زیرمجموعه یک شرکت باشند. همچنین به دلیل شیوع ویروس کرونا از تاریخ 99/1/1 این نوع از آموزش غیرفعال شده است.

در محل شرکت سدیدآفرین

اگر می‌خواهید به صورت انفرادی در این جلسات شرکت کنید و یا امکان برگزاری در محل شما وجود ندارد، اصلا نااُمید نشوید. شما میتوانید با حضور در محل شرکت از مزایای زیر بهره مند شوید.

 • یادگیری بهتر به دلیل حضور فیزیکی در کلاس
 • تایم بندی دقیق شروع و پایان جلسات
 • امکان صحبت با استاد بعد از پایان جلسه
 • نداشتن دغدغه فراهم کردن سیستم های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و فراهم کردن آن توسط خود شرکت

نکته: به دلیل شیوع ویروس کرونا از تاریخ 99/1/1 این نوع از آموزش غیرفعال شده است.

به صورت مجازی

با توجه به مشغله زیاد افراد و گسترش نیاز به آموزش زبیکس در سرتاسر کشور، و همچنین شیوع ویروس کرونا، هر کسی ( انفرادی و سازمانی) می‌تواند در دوره های متنوع آموزش زبیکس ثبت‌نام و شرکت کند.

مهم‌ترین مزایای آموزش در محل به شرح زیر است:

 • صرفه‌جویی در هزینه و وقت
 • پرداخت هزینه کمتر نسبت به روش های حضوری
 • اجرای جلسات در یکی از بهترین نرم‌افزارهای آموزش آنلاین
 • امکان حضور در کلاس از تمامی نقاط کشور و بدون محدودیت مکان

اساتید برگزارکننده دوره

تمامــی اســاتید مــا دارای دانــش عملــی و نظــری وســیعی در مــورد زبیکــس هســتند. ایشــان همچنیــن از دانــش بســیار بــالا در زمینــه ی مانیتورینــگ،سخت افزارها و نرم افزارهای معروف دنیا هستند و همچنین از مهارت های ارتباطی خوب برخوردارند. به عنوان مثال مهندس مسلم قیم سال ها در حوزه سیستم های متن باز به فعالیت پرداخته و دوره های بسیاری را در موسسات مشهور و معتبر کشور برگزار نموده است. وی همچنین مدیر فنی شرکت سدیدآفرین بوده و پروژه های موفق بسیاری را به ویژه در حوزه سیستم های زبیکس به انجام رسانیده است.

دوره‌های آموزش زبیکس

Zabbix Certified User 

افرادی هستند که هیچ‌گونه آشنایی با زبیکس و نحوه ی کارکرد آن ندارند و فقط می‌خواهند با مفاهیم کلی آن آشنا شوند. پیشنهاد ما به این افراد گذراندن دوره کوتاه Zabbix User  است . در این دوره می‌توانید با اولین مهارت های لازم برای شروع کار با Zabbix آشنا شوید.

این دوره یک شروع عالی برای مدیران فناوری اطلاعات و همچنین برای کارکنانی که قصد مدیریت ZABBIX را ندارند اما لازم است تا به اطلاعات گراف ها و نمودار ها دسترسی داشته باشند.

Zabbix Certified Specialist

اگر هنوز با زبیکس آشنا نشده اید، این دوره به خاطر آموزش زبیکس به صورت مقدماتی بهترین پیشنهاد ما به شما است. فقط کافی است که آشنایی کامل با سیستم‌عامل لینوکس را داشته باشید. در دوره Zabbix Specialist، با نحوه تنظیم و پیکربندی Zabbix در SMB و نحوه پیکربندی Zabbix برای شرکت های بزرگ مانند یک متخصص واقعی Zabbix آشنا می‌شوید. در واقع اولین قدم شما برای تبدیل شدن به یک متخصص واقعی Zabbix، گذراندن دوره Zabbix Specialist است.

این دوره بیشتر برای مدیران فناوری اطلاعات، مهندسین فناوری اطلاعات، تمامی مدیران شرکت های بزرگ و کوچکی که از سیستم مانیتورینگ زبیکس استفاده می‌کنند و همچنین مهندسین سیستم های ابری، کاربرد فراوانی را دارد.

Zabbix Certified Professional

این دوره برای افرادی است که دوره Zabbix Specialist را با موفقیت پشت سر گذاشته اند و میخواهند اطلاعات کامل تری را در این حوزه کسب کنند. هدف این دوره این است که تمام دانش لازم برای کار حرفه ای با Zabbix را به شما ارائه دهد و می‌آموزید که چگونه می توان نصب های بزرگ ، توزیع شده و پر بار Zabbix را برای شرکت های بزرگ مدیریت کرد. این دوره بیشتر برای مدیران فناوری اطلاعات، مهندسین فناوری اطلاعات، تمامی مدیران شرکت های بزرگ و کوچکی که از سیستم مانیتورینگ زبیکس استفاده می‌کنند و همچنین مهندسین سیستم های ابری، کاربرد فراوانی را دارد.

Zabbix Certified Expert

اگر میخواهید در حوزه زبیکس فوق حرفه ای شوید و در زمینه کارشناسی و نصب و راه‌اندازی حرفی برای گفتن داشته باشید و دو دوره Zabbix Specialist و Zabbix Professional را با موفقیت پشت سر گذاشته اید، پیشنهاد ما به شما استفاده از اطلاعات دوره های فوق حرفه ای Zabbix Expert است.

در دوره Zabbix Expert، در مورد ویژگی های نظارت بر Zabbix درک و تخصص کاملی را به دست می‌آورید. همچنین با نحوه ایجاد هشدار و راه اندازی Zabbix آشنا می‌شوید و می‌آموزید که چگونه تنظیمات کاربر خود را ایجاد و سفارشی کنید.

دوره های تکمیلی زبیکس

شرکت سدیدآفرین به منظور توسعه مطالب آموزشی خود و همچنین به دلیل توصیه مکرر کاربرانی که قبلا دوره های قبلی زبیکس را گذرانده‌اند، اقدام به برگذاری دوره های تکمیلی زبیکس، طبق استاندارهای مطرح شده از طرف شرکت زبیکس کرده است که در ادامه به معرفی مختصری از دوره ها می‌پردازیم.

Automation and Integration with Zabbix API

این دوره به منظور مطالعه دقیق و عمیق عملکرد، Zabbix API مانند تولید گزارش یا ادغام با سیستم های دیگر ، طراحی شده است. موارد مختلفی مانند استفاده از ارسال درخواست‌های ساده JSON-RPC گرفته تا نوشتن اسکریپت‌های پیچیده با استفاده از Python API wrapper توضیح داده خواهد شد. این دوره برای دانش آموزان با دانش پیشرفته Zabbix در نظر گرفته شده است که می خواهند امکانات Zabbix را فراتر از قابلیت های ارائه شده در نمای Zabbix گسترش دهند.

Advanced Zabbix Data Pre-processing

این دوره نحوه استخراج و تبدیل اطلاعات از منابع مختلف را با استفاده از قابلیت داخلی، Zabbix بدون استفاده از ابزارهای خارجی یا اسکریپت ها ، شامل می شود. این دوره کاملاً مبتنی بر امکاناتی است که توسط Zabbix 5.2 frontend ارائه شده است. هر مرحله پیش پردازش با مثال‌هایی به تفصیل توضیح داده خواهد شد و تقریباً همه آنها وظایف عملی خواهند داشت. این دوره برای کاربرانی با دانش پایه Zabbix طراحی شده است که می خواهند گزینه های پیش پردازش Zabbix را در سطح تخصصی درک کنند ولی به هیچ یک از گواهینامه های موجود Zabbix نیاز ندارد.

Advanced Zabbix Security Administration

این دوره نحوه محافظت از ارتباطات داخلی Zabbix و ایمن سازی اطلاعات حساس مانند اعتبار کاربر یا کلیدهای رمزگذاری را پوشش می دهد. این برنامه براساس امکاناتی که Zabbix 5.2 ارائه می دهد ، با استفاده از کلیدهای از قبل مشترک ، گواهینامه ها ، ماکروهای مخفی و موارد دیگر است. این دوره برای کاربران با دانش زبیکس در مؤلفه‌های (Frontend, Server, Agents, Proxies) طراحی شده است که می خواهند گزینه های امنیتی Zabbix را در سطح تخصصی درک کنند ولی به هیچ یک از گواهینامه های موجود Zabbix نیاز ندارد.

Advanced Problem and Anomaly Detection with Zabbix

این دوره به طور کامل به شناسایی مشکل ، از ایجاد محرک های ساده تا استفاده از توابع جدید تجزیه و تحلیل طولانی مدت اختصاص دارد. بهترین روشها مانند اجتناب از پر کردن مشکل و جلوگیری از مشکلات تکراری با استفاده از وابستگی های ایجاد کننده یا همبستگی رویدادها بر اساس برچسب ها نشان داده می شود. همچنین می تواند تنظیم Zabbix با شناسایی حساس ترین عوامل محرک و تعریف آستانه های سفارشی با استفاده از ماکروهای کاربر مبتنی بر زمینه را پوشش دهد. هدف این دوره نشان دادن چگونگی یافتن مناسب ترین راه برای تشخیص مشکلات تحت سناریوهای مختلف است.

وبینارها و سمینارهای زبیکس

قطعا برای کسانی‌که در حورزه زبیکس فعالیت می‌کنند، در قسمت های مختلف سوالاتی به وجود آمده است که پاسخگویی برای جواب به آنها پیدا نشده است. شرکت سدیدآفرین به عنوان تنها نماینده رسمی شرکت زبیکس در ایران، در راستای اهداف بنیادین خود در جهت توانمندسازی افراد در استفاده از تکنولوژی روز دنیا و همچینین بالابردن سطح آگاهی سازمان‌ها ، سمینار‌‌ها و وبینار‌ها‌ی علمی و تخصصی متعددی را برگزار می‌نماید. این رویدادها به منظور آشنا ساختن افراد با حوزه فناوری اطلاعات و دوره‌های تخصصی مربوطه ، مطرح نمودن مباحث روز دنیا در در این زمینه و بررسی ویژگی‌‌های مختلف نرم‌فزارها و سیستم‌های مورد استفاده برگزار می‌گردند. این وبینارها و سمینارها به دو شکل توجیهی ویژه عموم و تخصصی ویژه کارشناسان اجرا می گردند.