سیستم های اعلام هشدار Zabbix

از آنجا که تمام اطلاعات و داده هایی که توسط سیستم زبیکس مانیتور می شوند مهم و از اصلی ترین شاخص های یک سازمان یا نهاد می باشند باید تغییر وضعیت این سیستم ها و ایجاد مشکل در هر نقطه از این سیستم به سرعت اعلام شده و مشکل ایجاد شده رفع گردد. به همین علت زبیکس از سیستم های اعلام هشدار استفاده می کند تا سازمان در کوتاه ترین زمان از مشکلات آگاهی و به برطرف کردن آن بپردازد.ارسال پیام یکی از بهترین روش ها برای اطلاع رسانی از وضعیت سیستم است که زبیکس نیز این راهبرد را در سیستم مانیتورینگ خود تعبیه کرده است.

 

Email: برای دریافت و خواندن ایمیل از سیستم زبیکس، سرورها و کلاینت ها باید از استاندارد SMTP/MIME e-mail پشتیبانی کنند. زبیکس ایمیل را با فرمت UTF-8 ارسال می کند.

 

SMS: زبیکس برای ارسال SMS میتواند از یک مودم سریال GSM که متصل به پورت سریال سرور زبیکس است استفاده کند و یا اینکه از طریق وب سرویس های مخصوص ارسال SMS مانند مگفا بهره ببرد.  برای پیکربندی SMS به عنوان کانال تحویل پیام،باید SMS را به عنوان یک media تعریف کنید و شماره تلفن هر کاربر را وارد کنید.

 

Jabber:  برای پیکربندی Jabber یا پروتکل (XMPP) به عنوان کانال تحویل پیام، باید Jabber را به عنوان یک media تعریف کنید و به هر کاربر یک آدرس نسبی بدهید.

 

Saco notifier: این برنامه توسط شرکت سدید آفرین نوشته شده و منحصرا توسط این شرکت راه اندازی و پشتیبانی می شود. در زیر تصاویر ی از  این برنامه را مشاهده میکنید.

 

login-pagenotification-popup

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Custom alertscripts:  اگر شما هیچ یک از سیستم های ارسال هشدار زبیکس را نمیپسندید، یک راه جایگزین وجود دارد، شما می توانید اسکریپت مخصوص خودتان را برای اطلاع رسانی ایجاد کنید.