سیستم های اعلام هشدار Zabbix

از آنجا که تمام اطلاعات و داده هایی که توسط سیستم زبیکس مانیتور می شوند مهم و از اصلی ترین شاخص های یک سازمان یا نهاد می باشند باید تغییر وضعیت این سیستم ها و ایجاد مشکل در هر نقطه از این سیستم به سرعت اعلام شده و مشکل ایجاد شده رفع گردد. به همین علت زبیکس از سیستم های اعلام هشدار استفاده می کند تا سازمان در کوتاه ترین زمان از مشکلات آگاهی و به برطرف کردن آن بپردازد.ارسال پیام یکی از بهترین روش ها برای اطلاع رسانی از وضعیت سیستم است که زبیکس نیز این راهبرد را در سیستم مانیتورینگ خود تعبیه کرده است.

Email: برای دریافت و خواندن ایمیل از سیستم زبیکس، سرورها و کلاینت ها باید از استاندارد SMTP/MIME e-mail پشتیبانی کنند. زبیکس ایمیل را با فرمت UTF-8 ارسال می کند.

SMS: زبیکس برای ارسال SMS میتواند از یک مودم سریال GSM که متصل به پورت سریال سرور زبیکس است استفاده کند و یا اینکه از طریق وب سرویس های مخصوص ارسال SMS مانند مگفا بهره ببرد.  برای پیکربندی SMS به عنوان کانال تحویل پیام،باید SMS را به عنوان یک media تعریف کنید و شماره تلفن هر کاربر را وارد کنید.

Jabber:  برای پیکربندی Jabber یا پروتکل (XMPP) به عنوان کانال تحویل پیام، باید Jabber را به عنوان یک media تعریف کنید و به هر کاربر یک آدرس نسبی بدهید.

Telegram: در حال حاضر، استفاده از اپلیکیشن تلگرام به عنوان کانال ارتباطی و کانال اطلاع رسانی به طور فزاینده ای محبوب شده و به تدریج به یک برنامه ضروری برای اکثر کاربران در سراسر جهان تبدیل شده است. برای پیکربندی Telegram به عنوان کانال تحویل پیام، بعد از نصب تلگرام باید با استفاده از ابزار رسمی BotFather@، یک ربات ایجاد کنید و کد HTTP API آن را کپی کنید. در ادامه بعد از شروع ربات و ایجاد یک گروه، ربات را به گروه اضافه کرده، و شناسه‌های چت را از داده‌های چت با استفاده از getUpdates api با ربات HTTP API Token بازیابی کنید.

ticketing system: یکی دیگر از راه‌های اعلام هشدار، سیستم‌های تکتینگ هستند. زبیکس می‌تواند علاوه بر راه‌های قبلی پیکربندی خود را با انواع سیستم‌های تیکتینگ انجام دهد تا شما بتوانید به راحتی در یک نرم‌افزار تیکتینگ، پیام‌های هشدار زبیکس را به صورت تیکت دریافت کنید.

call: اگر هیچکدام از راه‌های قبل را نتوانستید انجام دهید نگران نباشید، زیرا زبیکس از طریق برقراری تماس با شما هشدار خود را به شما اعلام میکند. شما می‌توانید با ادغام Zabbix ilert، به‌طور خودکار بر اساس محرک‌های Zabbix، حوادثی را در ilert ایجاد کنید و از طریق کانال‌های متعدد، مانند تماس‌های تلفنی، به فرد در حال تماس هشدار دهید.

Custom alertscripts:  اگر شما هیچ یک از سیستم های ارسال هشدار زبیکس را نمیپسندید، یک راه جایگزین وجود دارد، شما می توانید اسکریپت مخصوص خودتان را برای اطلاع رسانی ایجاد کنید.