ویژگیهای جدید در نسخه 2.4 مانیتورینگ Zabbix

zabbix 2-4

 

Zabbix 2.4 بیش از 50 ویژگی جدید دارد که در زیر به مهمترین آنها اشاره میکنیم.

 

اکنون بخش تعریف فیلتر برای کاوش سطح پایین به شما اجازه تعریف فیلترهای چندگانه و ایجاد ارتباط محاسباطی بین فیلتر ها را به شما میدهد. 

قبلا زبیکس از دو حالت برای مانیتورینگ توزیع شده پشتیبانی میکرد، نودها و پروکسی ها. در زبیکس نسخه 2.4 ویژگی مانیتورینگ توزیع شده با استفاده از نود ها به علت وجود محدودیت ها و نبود پتانسیل کافی برای کار در محیط هایی با وسعت بسیار بزرگ ادامه پیدا نکرد. 

حد آستانه ها در بخش مانیتورینگ اکنون میتوانند با نام دارایی یا توسط برنامه فیلتر شوند. همچنین تمام ویژگیهای بخش فیلتر در صفحه وضعیت حد آستانه ها اکنون در بخش نمای کلی حد آستانه ها موجود است. 

با این امکان شما میتوانید با چند کلیک ساده گرافی را بسازید که بار پردازنده تمام سرورها را نمایش میدهد و یا میزان کوئری در ثانیه کاربران را با یکدیگر مقایسه کند. 

Agent زبیکس اکنون اطلاعاتی با جزئیات بیشتر برای دلایل پشتیبانی نشدن آیتم ها ارائه میدهد به جای عبارت ساده “آیتم پشتیبانی نمیشود”. 

با این ویژگی شما به راحتی میتوانید تمام تجهیزاتی که دیگر در شبکه حاضر نیستند ولی از طریق فایل قالب یا هاست xml  درون ریزی شده اند را حذف کنید. 

قالب بندی جدید Json در زبیکس با حذف object  ها با محتوای “خط فاصله” و “خط جدید” حدود 20 تا 30 درصد ترافیک تبادل اطلاعات را پایین آورده است.

اکنون ماکرو های کاربر در بخش اطلاعیه ها (notification)  و command وجود دارد. همچنین چندید ماکرو جدید اضافه شده است مانند.  {HOST.DESCRIPTION}  و  {PROXY.DESCRIPTION} 

امکان کنترل درخواست های توده ای snmp به ازای واسط هر هاست 

عملگر های ‘>=’, ‘<=’, ‘and’, ‘or’ و  ‘not’ اضافه شده و عملگر های  ‘&’ و ‘#’  حذف شده اند. 

اکنون دستورالعمل های محاسباتی سفارشی برای انعطاف پذیری بیشتر شرط های عملیات ها، ادامه توسعه AND و OR قبلی. 

در Zabbix 2.4 امکان وارد کردن گراف های ساخته شده توسط کاوشگر سطح پایین در  صفحه نمایش ها به صورت کاملا خودکار وجود دارد. 

اکنون شما میتواند header مربوط به درخواست های Http را سفارشی کنید. این امر در مانیتورینگ API برنامه هایی که از JSON و XML/SOAP  استفاده میککند کارایی دارد.

… و بسیاری ویژگی جدید دیگر. 

برای آشنایی بیشتر با نرم افزار مانیتورینگ شبکه Zabbix به صفحه معرفی نرم افزار مانیتورینگ Zabbix مراجعه کنید.

 

پشتیبانی

شرکت سدید آفرین خدمات کاملی در زمینه راه اندازی و بروز رسانی و پشتیبانی سیستم مانیتورینگ زبیکس به عنوان نماینده رسمی شرکت Zabbix SIA در ایران ارائه مینماید.

برای مشاهده بسته های پشتیبانی به صفحه پشتیبانی Zabbix مراجعه نمایید.

برای تماس با شرکت سدید آفرین به صفحه تماس با شرکت سدید آفرین مراجعه نمایید.

برای آشنایی بیشتر با شرکت سدید آفرین به صفحه درباره شرکت سدید آفرین مراجعه نمایید.