مانیتورینگ شرایط محیطی

اختلال در شبکه برای هر سازمان، یک تهدید به شمار می آید و می تواند به کار و اعتبار آن سازمان آسیب وارد کند زیرا شبکه ها در هر سازمانی به رکن اساسی آن تبدیل شده و بخش های مختلف آن به طور مستقیم به شبکه وابسته می باشد. منظور از شبکه، گروهی از کامپیوتر ها و تجهیزات مرتبط  با هم است که با خطوط ارتباطی به یکدیگر متصل می شوند. از جمله تجهیزات شبکه ای، دوربین ها، سیستم اعلام حریق، سیستم های کنترل دما و شرایط محیطی، دستگاههای ذخیره برق، سیستم های هوشمند ساختمانی و … هستند.

با توجه به اینکه بروز مشکل در سیستم های کامپیوتری و هوشمند اعم از نرم افزاری یا سخت افزاری امری اجتناب ناپذیر است نکته حائز اهمیت نحوه برخورد مدیران با مشکل و سرعت عمل آنان می باشد. اگر مدیری از ابزار مناسب و جامعی برخوردار باشد به بهترین نحو می تواند اقدام به رفع ایراد بنماید.

مانیتورینگ جامع و قدرتمند یکی از این ابزارهاست زیرا مانند چشم مدیر عمل میکند و در صورت بروز اختلال، دراسرع وقت می تواند هشدار و گزارشی صحیح و دقیق به مدیر ارائه کند و علت بروز حادثه و محل آن را مشخص کند.

مانیتورینگ می تواند اهداف زیر را پوشش دهد:

بسیاری از سازمان ها و شرکت ها مانند سازمان های دولتی، مراکز نظامی، شهرداری ها، بانکها ، مراکز مخابراتی، اپراتورهای تلفن همراه، شرکت های نفتی، پتروشیمی و پالایشگاه ها، نیروگاه ها،کارخانجات ،فرودگاه ها، انبارها، سردخانه ها، هتل ها و … دارای سیستم نظارتی شامل دوربین های مدار بسته، سیستم اعلام حریق، حسگرهای نوری، دمایی و رطوبتی هستند که با مانیتورینگ خوب می توان از نحوه کارکرد تعداد بیشماری از این دستگاه ها مطلع بود به این صورت که همه داده های ارسالی از این دستگاه ها را به صورت جامع مشاهده کرد و گزارش آماری دلخواه داشت  و همچنین به محض بروز نقص در هر کدام از آنها به مسئول مربوطه پیام هشدار صادر کند و به صورت دقیق نقص و دستگاه مورد ایراد را مشخص کند.

امروزه از تجهیزات و سنسورهای شرایط محیطی مانند سنسورهای رطوبت و دما، enviroment2سنسورهای حرکتی، سنسورهای نشت و… درسازمان ها،خانه ها ، ادارات و کارخانه ها ، استفاده می کنند، که موجب هوشمندسازی، کنترل شرایط محیط و جلوگیری از بروز مشکلات و خطرات احتمالی آنها می شود. سیستم مانیتورینگ زبیکس  این امکان را دارد تا با بررسی و کنترل سنسورهای تحت شبکه آنها را ارزیابی و صحت عملکرد آنها را  کنترل نماید.

معرفی انواع سنسور و کاربردهای آن:

سنسور دما (Temperature Sensors):

مانیتورینگ شرایط محیطی گلخانه

سنسور دمای آب:

سنسور تشخیص آب:

سنسور مادون قرمز حرکت:

سنسور تشخیص نور:مانیتورینگ شرایط محیطی

سنسورهای Open/Closed:

سنسور فعالیت:

سنسور شتاب:

سنسور مقاومت: