بهینه شده برای کارایی بالا

یکی از قابلیت های اصلی این سیستم مانیتورینگ استفاده از Agent های با کارایی بالا می باشد. به شکلی که هر کدام از این Agent ها این قابلیت را دارا می باشند داده های بسیار متنوع و کاربردی را جهت مانتورینگ و کنترل Client ها به سمت سرور ارسال نمایند.

ویژگی مهم و منحصر به فرد این سیستم این است که به ازای تمام سیستم عامل ها Agent خاص آن سیستم عامل وجود داشته و هیچ گونه نگرانی از بابت تفاوت در سیستم عامل Client ها وجود ندارد. لذا این سیستم در سمت Client ها بر روی سیستم عامل های Windows, Linux, Unix, Solaris, FreeBSD, OpenBSD,OS X,…  قابل اجرا می باشد.

وجود Agent   برای سیستم عامل های مختلف، این امکان را به مدیران IT  سازمان می دهد که به جای استفاده جزیره ای از سیستم های مانیتورینگ متفاوت، بتوانند با استفاده از سیستم مانیتورینگ ZABBIX به صورت یکجا تمام سیستم ها، تجهیزات و سرور های خود را ، فارق از اینکه از چه سیستم عاملی استفاده می نمایند کنترل کرده و نظارت خاص بر روی هر یک از آنها داشته باشند.

طراحی خاص هر Agent برای سیستم عامل ها امکان مانیتورینگ خاص هر کدام از سیستم عامل ها را نیز برای مدیران IT  سازمان ایجاد می نماید. به عنوان مثال مانیتور کردن event log در سیستم عامل ویندوز، موردی است که خاص این سیستم عامل می باشد و سیستم های دیگر مکانیزم Log خاص خودشان را دارند.

علاوه بر این استفاده از Agent  های کاملا متنوع و کاربردی روی سیستم عامل های مختلف به ارتقاء سطح امنیت اطلاعات رد و بدل شده بین Client و Server کمک می کند. چرا که استفاده از روش سنتی دریافت اطلاعات نظیر SNMP V1,2 از لحاظ امنیتی دارای نقاط ضعف بسیاری می باشد که این امر عملا باعث شده است که بسیاری از سازمان ها ترجیح دهند از روش های دیگر برای جمع آوری اطلاعات استفاده نمایند.